Euro to względnie nowa waluta, gdyż w formie gotówkowej pojawiła się w obiegu dopiero w 2002 roku. Jest ona obecnie podstawowym środkiem płatniczym w przeważającej części krajów należących do Unii Europejskiej. Polska na razie nie spełnia wymagań, umożliwiających wejście do strefy euro, co nie świadczy o tym, że Polacy nie korzystają z tej waluty regularnie, czy to robiąc zakupy w zagranicznych sklepach bądź też oszczędzając na koncie walutowym.

Zalety z wprowadzenia waluty euro w państwach przynależących do UE

Wprowadzenie euro w krajach należących do UE w dużym stopniu ułatwiło życie milionom mieszkańców starego kontynentu, tak w sferze osobistej, jak i biznesowej. Wspólna waluta oznacza bowiem mniejsze komplikacje z oszacowaniem przypuszczalnego zysku lub kosztu podczas planowania np. transakcji w handlu międzynarodowym, co wcześniej ze względu na nagłe wahania kursów między walutami w szeregu przypadków mogło okazać się nieudaną estymacją. Mieszkanie w strefie euro zwiększa też wolność przemieszczania się obywateli państw członkowskich, którzy właściwie w większości przypadków nie muszą dbać o zaopatrzenie się w odpowiednią ilość pieniędzy w obcej walucie na czas urlopu za granicą. Dziś potrzebna im po prostu ich aktualna karta płatnicza, a używając za granicą, nie rozmyślają już o wysokości spreadów nakładanych przez bank przy każdej płatności.

W kantorze online od ręki sprawdzisz aktualny kurs euro

Polska, pomimo członkostwa w Unii Europejskiej od maja 2004 r., po dziś dzień nie sprostała wszelkim kryteriom pozwalającym na wprowadzenie euro jako obowiązującej waluty. Nie ma to jednak wpływu na to, iż jako obywatele kraju członkowskiego UE każdego dnia prowadzimy interesy i robimy zakupy w euro. Osoby często realizujące transakcje w tej walucie mogą w kilka sekund sprawdzić aktualny kurs euro na stronie kantoru online, a dodatkowo także ekspresowo wymienić euro na złotówki bez potrzeby ruszania się z domu. Wymiana euro przez internet przez wzgląd na niższe spready jest tańsza oraz wygodniejsza, ponieważ można ją zlecić w dowolnej godzinie dnia (także w nocy!), a wymiana waluty odbywa się po kursach aktualizowanych co kilka chwil, a nie – jak to z reguły ma miejsce w kantorach stacjonarnych i bankach – w oparciu o średni kurs z dnia poprzedniego.