Solidna porcja informacji o systemie bankowym SWIFT. Przeczytaj koniecznie!

Mimo, że właściwie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują też z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na świecie wdrożone są także przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Co jest więc głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC największych polskich banków

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC kilku popularnych banków, obecnych w Polsce.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]