Zamów motoreduktor.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie napędu elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają skuteczne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, stąd zawsze zauważalna jest nieznaczna różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor najczęściej wchodzą dodatkowo inne moduły jak hamulce albo sprzęgła. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które da się bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na żmudne wyliczenia oraz testy różnych kompletów części. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń, a także do krótkotrwałego bądź długotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne typy silników (BLDC, AC, DC i bocznikowych), rozróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, transport czy przemysł, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, jak m.in kolejki górskie, aeratory, linie produkcyjne czy dachy ruchome. Ogromne spektrum ich mocy, wielkości oraz typów użytych w nich przekładni i silników sprawiła, że ilość potencjalnych zestawów, które obecnie mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach, lecz zasadniczo w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]