Więcej o silnikach prądu stałego na https://bit.ly/3jcyaA1.

Dużo przedmiotów, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, by działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, olbrzymie bądź malutkie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, a statystyczny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Silniki elektryczne na prąd stały – co należy wiedzieć?

Zadaniem silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich konstrukcji, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w różnorodnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki cenionych naukowców połowy XIX wieku, jak między innymi Thomas Edison, Thomas Davenport czy Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, statora, komutatora i szczotek. Obecnie powszechnie stosowane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu lubiane za wyjątkową niezawodność oraz cichą pracę.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w licznych popularnych sprzętach

Teza, że silniki elektryczne prądu stałego są używane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD albo korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem sterowanych zdalnie samochodów oraz pociągów, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które pewnie kupimy także naszym pociechom. Takie silniki użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej oraz produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silników prądu stałego używają też hobbyści do tworzenia własnych modeli z zakresu mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki prądu stałego o małej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]