Silniki krokowe – co to jest?
Silnik krokowy, zwany również silnikiem skokowym, jest specjalnym rodzajem motoru elektrycznego. Został tak nazwany, ponieważ przy odpowiednim sterowaniu jego wirnik wykonuje ruch obrotowy o dany kąt określony dla danego modelu (tj. o określoną ilość stopni). Oferuje to możliwość prezycyjnego kontrolowania liczby obrotów na jednostkę czasu w każdym momencie ruchu. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie takich silników i wspomnianemu wyżej właściwemu sterowaniu.
Silniki krokowe a mechanika bieżącego stulecia
Oprócz chirurgii, duża dokładność bywa bardzo oczekiwana w innych obszarach. Mechanika w dzisiejszych czasach coraz częściej również jej wymaga. I właśnie silniki krokowe idealnie się tu nadają. Gros komponentów maszyn podlega dziś sterowaniu sygnałem cyfrowym. Silnikami krokowymi steruje się w ten sam sposób – poprzez periodyczne nadawanie impulsów prądowych na kolejne styki silnika. O okresie obrotu nie decyduje, jak w klasycznych silnikach prądu stałego, płynący prąd, ale czas trwanianastępujących jeden po drugim impulsów. Dzięki precyzji sterowania oraz brakowi obowiązku transformacji z domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe zagrzały zastosowanie w wielu obszarach współczesnej techniki i da się na nie natrafić w różnorodnych urządzeniach i maszynach, na przykład drukarkach, napędach CD.
Silniki krokowe posiadają też wady
Opisywane silniki nie stanowią remedium na całe zło. Poza swoimi niewątpliwymi zaletami posiadają parę istotnych wad, o których nie należy zapominać. W odróznieniu od innych rodzajów napędów, zużywają więcej prądu przy identycznej prędkości, poza tym wytwarzają sporo ciepła. Zważając na ich konstrukcję w części zastosowań może być zbyt mała – z reguły nie jest ona większa niż kilkaset obrotów na minutę.
Dostępne w sprzedaży silniki krokowe
W sprzedaży są dostępne jest wiele modeli silników krokowych. Różnią się pomiędzy sobą:
- rozmiarem,
- konstrukcją (na magnesach lub elektromagnesach),
- właściwościami elektrycznymi.
Pomimo, iż silniki krokowe wymagają większego wkładu finansowego niż proste silniki prądu stałego, wciąż pozostają wystarczająco korzystne nawet w niskobudżetowych projektach wykonywanych we własnych czterech ścianach.