Powszechne używanie urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy znacznie chętniej tworzą mobilne wersje stron. Jest to niezwykle istotne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń przenośnych. Jest prosta zasada: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Główne zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Są rzeczy, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na różnych ekranach. Warto też zagwarantować szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale bardzo znaczącym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z Responsive Web Design

Pamiętanie o powyższych zasadach z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Wypracować to można na kilka sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeśli nasza strona postawiona jest na CMS-ie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach niezbędny element projektowania stron.