Dalsze informacje o palcatach.

Kompletując strój jeździecki trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się również w najistotniejsze dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w czasie ujeżdżania konia, konieczne jest użycie batów i palcatów jeździeckich.

Typy i zastosowanie batów jeździeckich

Istnieje kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe i palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – ma z reguły od 160 do 200 cm długości i służy do skłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, zatrzymania konia albo przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener panuje nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Współczesne baty do lonżowania wykonywane są najczęściej z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która sprawia, iż dobrze trzyma się ręki niezależnie od warunków. Przeważnie są składane, jednakże w sprzedaży znaleźć można także modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Używa się go w czasie treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaakcentować, że wykorzystuje się go tylko wtedy, kiedy jeździec nie jest w stanie wyegzekwować od zwierzęcia należytego zachowania za pomocą bodźców przekazywanych nogą albo dłonią.
palcat skokowy – często nazywany również szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60-75 cm. Kończy się zwykle klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz zmusza je do określonej reakcji. Palcatem uderza się łagodnie zwierzę w łopatkę, co tłumaczy, dlaczego nie jest on długi.

Po czym rozpoznać, że uderzenie palcatem lub batem jest za mocne?

Podczas jazdy baty i palcaty chwytamy tak, żeby układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zakładać jej aż do przegubu dłoni, bo w razie upadku jeździec mógłby się zranić.

Batów oraz palcatów niesłychanie łatwo nadużyć, skutkiem tego trzeba za każdym razem stosować je z ostrożnością. Za mocne uderzenie może spowodować, że zamiast wykonać polecenie zwierzę będzie bardziej nerwowe albo będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Jeśli bat czy też palcat odcisnął ślad na sierści zwierzęcia oznacza to, iż jeździec uderzył z pewnością zbyt mocno.

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]