Jeśli szukasz łańcuchów samochodowych, odwiedź tę stronę

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, terenowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Żeby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]