Filament znajdziesz na cadxpert.pl/materialy-do-druku-3d/.
CadXpert oferuje szeroki wybór materiałów do druku 3D: tworzywa termoplastyczne, żywice fotopolimerowe i inne. Materiały te można pogrupować na cztery kategorie:
– SLA – żywice fotopolimerowe o rozmaitych własnościach, utwardzane z użyciem,
– SLS – poliamid w proszku spiekany selektywnie,
– FDM (skrót fused deposition modeling) – warstwy topionych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Wydzielamy tu dwie podkategorie: FDM do szybkiego tworzenia prototypów z niedrogich termoplastów oraz FDM przemysłowe używane do zaawansowanego wytwarzania z funkcjonalnych termoplastów,
– PolyJet – utwardzane ultrafioletem ciekłe żywice fotopolimerowe.
Filament – nietoksyczny i powszechnie dostępny materiał do drukarek 3D
Filament to materiał używany do druku 3D w technologii FDM. To tworzywo oraz technika druku są wykorzystywane do seryjnej produkcji, jak również do błyskawicznego prototypowania z prostych do modelowania surowców oraz testowania funkcjonalnego. Jakie filamenty są przeważnie stosowane do druku 3D? Z reguły sięga się po materiały inżynieryjne (m.in. te o wysokiej udarności) bądź mające szczególne cechy (np. niepalność) oraz łatwe w obróbce PLA (poliaktydy). Technika druku FDM niczym nie ustępuje wydrukom otrzymanym za pomocą innych metod: termoformowania i wtrysku. Istotne atuty filamentów to ekologiczny proces ich produkcji (czysty i jednocześnie nietoksyczny, wobec tego wyprodukowane z jego pomocą prototypy mogą być stosowane np. w biurach), przystępna cena połączona z wysoką jakością druku, jak również duża dostępność.
W technologii FDM CadXpert posiada materiały:
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery,
– inżynieryjne.
Inne materiały do drukarek 3D pracujących w technologii PolyJet i SLA
Poza filamentami, w ofercie firmy CadXpert znajdują się także pozostałe materiały do drukarek 3D. W stereolitografii (czyli technologii SLA) są to między innymi materiały:
– dentystyczne,
– standardowe,
– inżynieryjne,
– odlewnicze.
Jakie zastosowanie ma ciekła żywica fotopolimerowa, którą utwardza się laserem? Nadzwyczaj szerokie. Przeważnie stosujemy ją w przemyśle i branży medycznej do trójwymiarowego druku projektów koncepcyjnych i prototypów, a także różnorodnych przedmiotów wymagających gładkiej powierzchni.
Z kolei materiały przeznaczone do technologii Polyjet to m.in.:
– wysokotemperaturowe,
– transparentne,
– żywice imitujące właściwości polipropylenu.
PolyJet jest uważana za niezwykle precyzyjną i kompleksową technologię drukowania w 3D. Płynne żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie przy pomocy światła ultrafioletowego. Dzięki swoim cechom korzysta się z nich przeważnie do tworzenia prototypów anatomicznych, odwzorowujących produkt końcowy, koncepcyjnych i inżynieryjnych. Z tego materiału wykonywane są też pojemniki, opakowania i inne produkty użytkowe.
Siedziba:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków
Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail:
[email protected]