Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, lecz także pozwala to decydować o ilości promieni słonecznych docierających do pomieszczeń. Najczęściej do zasłaniania okien używa się firanek i zasłon, ale w ostatnich latach coraz częściej wybieramy wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne są dostępne w sklepach internetowych?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest szeroki wybór różnych typów rolet: rzymskich, zaciemniających, okiennych i ściennych. W większości z nich dostaniemy również wszystkie potrzebne dodatki, czyli rozety, karnisze metalowe, kółka z żabkami czy wsporniki sufitowe i ścienne. W jednym miejscu jesteśmy w stanie skompletować cały zestaw konieczny do założenia rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie zależne od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by kupować z głową. Przykładowo, rolety rzymskie ładnie prezentują się na niedużych oknach, ale nie poleca się ich alergikom. Na takich roletach dość łatwo zbierają się drobinki kurzu, gdyż robione są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień i noc – ilość światła pod Twoją kontrolą

Do regulacji dopływu światła do mieszkania służą rolety dzień i noc. Sprawdzą się w większości pomieszczeń: w biurze, pokoju dziecięcym, salonie, a także w łazience. Takie rolety posiadają naprzemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie umożliwia regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ważne, regulacja ma miejsce bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wyprodukowane są z materiału, które nie przepuszcza światła. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni.

Rolety na zamówienie – o czym pamiętać

Okna nie zawsze mają standardowe rozmiary i okazać się może, że rolety o wymiarach oferowanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, by właściwie zmierzyć rozmiar okien, gdyż niewłaściwie dobrane rolety nie spełnią swojego zadania, poza tym będą prezentować się niechlujnie. Jeśli więc brak nam doświadczenia albo nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, wezwijmy na pomoc fachowca.