Potrzebujesz szczegółowych informacji o food pairing? Wejdź na https://warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/

Co prawda przywykliśmy do określonych połączeń smakowych, nie znaczy to, że parowanie ze sobą potraw, które pozornie całkiem do siebie nie pasują, nie może przynieść interesujących i, co najistotniejsze, smakowitych wyników. Odkrywamy to na każdym kroku. Największe oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało ewidentnie otworzenie się na obce zwyczaje kulinarne oraz możliwość zakupu nieznanych przedtem w Polsce artykułów spożywczych. Dzięki temu choćby zestawienie mięsa z egzotycznych sosami owocowymi raczej już nie dziwi. Ci, którzy rozsmakowali się w takich niebanalnych fuzjach smakowych częstokroć inicjują swoje eksperymenty i samodzielnie szukają jeszcze bardziej dziwnych kombinacji. Żeby te aczkolwiek dały wyczekiwane efekty, wypada najpierw zaopatrzyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – umiejętność zestawiania ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne eksploracje rzeczywiście stały się powodem ekscytacji i pozwalały odnaleźć nowe smakowe doznania, trzeba działać zgodnie z regułami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są wyłącznie instrukcjami, których powinno się przestrzegać, żeby aromaty zespalają się w harmonijną, aczkolwiek nieprzeciętną całość. Dobrze zrobimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tą nazwą określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które w powszechnym przekonaniu uchodzą za kategorycznie do siebie niepasujące. Wszelkie wytyczne food pairingu są jednakże wnikliwie przeanalizowane i poparte głęboką wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą zwłaszcza proporcji danych składników w stosowanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o posiłkach, ale też o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na bujnej fantazji i instynkcie

Do zabaw z food pairingiem konieczne są wyczucie oraz duża fantazja, aczkolwiek to nie one okazują się najistotniejsze. W wyższym stopniu liczy się znajomość ilości przeróżnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak łączą się one z innymi składnikami. Dlatego trafną decyzją będzie uczestnictwo w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez doświadczonego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, iż podzielenie się podstawową wiedzą trwa zwykle kilkanaście godzin.

Siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]