Dzisiejsze magazyny mają nieraz olbrzymią powierzchnię i składują tysiące sztuk materiałów. To powoduje, że, aby utrzymać wysoką efektywność ich pracy, trzeba wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, usprawniająca procesy rozładunku, wysyłki i przechowywania magazynowanych dóbr. Pod tym określeniem kryje się szereg udogodnień, wśród których największe znaczenie mają transport poziomy, wózki systemowe oraz system regałów przesuwnych. Jak polepszają one wydajność hal magazynowych?

Automatyka magazynowa – efektywny transport towarów

Jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakim stały firmy spedycyjne, było uczynienie transportu towarów wewnątrz magazynu szybszym, efektywniejszym i bezpieczniejszym. Dzisiaj jest to możliwe dzięki technologiom takim jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, przeważnie składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, umożliwiających sterowanie ładunkiem. Z kolei użycie wózków systemowych polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, dzięki czemu możliwe jest redukcję szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra.

Rozwiązanie dla mroźni i chłodni – mobilne regały przemysłowe

Inną przeszkodą, z którą pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest ograniczona powierzchnia. Jest on szczególnie dotkliwy w składach o niewielkim metrażu, jak również w mroźniach i chłodniach. Rozwiązaniem mogą okazać się przesuwane regały magazynowe. Dzięki nim pojemność hali może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszukiwanych palet będzie nadal tak proste, co w przypadku typowych systemów regałów. Do składowania produktów o mniejszej wartości, można ponadto użyć automatycznych szaf magazynowych.