Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach psychotechnicznych Bielsko? Wejdź na www.badaniabielsko.pl

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność uwagi, postrzeganie prędkości czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]