Rzeźba stanowi jedną z pierwotnych metod artystycznego wyrazu. Pierwsze jej formy pojawiły się już w okresie prehistorycznym i wciąż towarzyszą nam w przeróżnych dziedzinach naszego życia. Widzimy je najczęściej tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – na wystawach, w muzeach i w świątyniach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: w gmachach urzędów, na rynkach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, iż dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy widujemy właściwie na co dzień. W naszym artykule podamy parę przykładów potwierdzających powyższe słowa.

Metalowe rzeźby w przestrzeni publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, także gdy prezentują sobą ogromne atuty estetyczne oraz artystyczne, notorycznie bywają przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (choć nie tylko) są wszak obecne wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby rozmieszczone na ulicach, w przydomowych ogrodach czy na skwerach, widoczne są wszak w większości polskich miast. Poza tym często można je zobaczyć także w licznych budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w urzędach, szkołach czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Na konkursy czy zawody sportowe

Podane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą głównie ogromnych, nieruchomych prac. Ale stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast istotna większość z nich to mniejsze prace, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo medale, nagrody na laureatów turniejów czy popiersia wykonywane na zlecenie. Projektodawcy wszelkiego typu turniejów sportowych lub gal nie mają z tym kłopotów, bo kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie generuje znacznych kosztów, a ich stworzenie należy po prostu powierzyć profesjonalnemu artyście.