Złamanie zęba, martwica, zapalenie miazgi, daleko posunięta próchnica czy też nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te kazusy łączy fakt, że na ogół w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Choć zabieg ten u wielu pacjentów wywołuje ciarki, w rzeczywistości nie należy się bać tej terapii. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i efektywnymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie także sporych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Inicjujący etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i usunięcie z niego zmienionej chorobowo miazgi. Składa się ona z nerwu oraz naczyń krwionośnych, dlatego podczas leczenia kanałowego konieczne jest zaaplikowanie bardzo efektywnego środka znieczulającego. W następnej kolejności wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec napełnia się kanał zęba materiałem kompozytowym, cementem szkło-jonomerowym, ceramiką lub metalem szlachetnym.

Wybierz dobrego dentystę do wykonania endodoncji mikroskopowej?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Powinno się zatem wybrać dobrego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, iż zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Pozwala to dentyście na głębokie oczyszczenie, a w następnej kolejności szczelne wypełnienie kanału, dzięki czemu dalsze zabiegi nie będą już potrzebne.