Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, iż nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – głównie na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.