Istnieje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (PHP-Fusion, Joomla!, Umbraco CMS), jednak niewątpliwie w ostatnim dziesięcioleciu większość stron tworzy się o WordPress. Nic dziwnego, ponieważ w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet początkujący internauta zbuduje na nim nieskomplikowaną stronę internetową, a Ci którzy mają specjalistyczną wiedzę zbudują na WordPress nawet ogromny sklep internetowy.

Dlaczego WordpPress jest tak popularny?

Jeszcze 15 lat temu WordPress służył najczęściej jako oprogramowanie, na którym bez trudności i w mgnieniu oka można było uruchomić blog. Z czasem możliwości WordPressa rozwijały się, powstały tysiące wtyczek i motywów pozwalających na tworzenie na nim coraz bardziej złożonych stron internetowych, a ostatnimi czasy też sklepów (dzięki połączeniu połączeniu z WooCommerce). Obecnie więc ten CMS służy nie tylko blogerom, ale zwłaszcza podmiotom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom firm czy też zarządcom portali społecznościowych. Elementarną zaletą WordPressa jest prostota jego instalacji, możliwość stosowania tysięcy szablonów, które pozwalają błyskawicznie modyfikować wizerunek strony, oraz dostęp do podobnie dużej ilości pomocnych wtyczek, wspomagających m.in. w tłumaczeniu stron, tworzeniu kopii zapasowych, usuwaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu ładowania się strony, wstawianiu formularzy bądź analizie statystyk odwiedzin strony. Należy podkreślić, iż większość wtyczek i szablonów dostępnych jest gratis! WordPress skupia gigantyczną społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd też regularne aktualizacje systemu usuwające luki w zabezpieczeniach i gwarantujące wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak znaleźć dostawcę hostingu dla WordPress?

Poszukując hostingu strony dla WordPress warto powierzyć go dostawcy, który ma odrębna usługę dla tego CMS. Godny polecenia jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z najnowszymi przepisami dotyczących ochrony danych osobowych i bez ograniczenia transferu. Należy wziąć pod uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress korzysta z szybkich i skutecznych dysków SSD, regularnie tworzy kopie zapasowe danych, zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w przypadku awarii oferuje dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez wpływu jest także możliwość kupna i zastosowania certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie darmowych narzędzi do monitoringu działania serwera czy opcja dodania nielimitowanej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o transparentny i rozsądny cennik.