Badania psychologiczne kierowców Bielsko - usługi na miarę Twoich potrzeb.

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Są one niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak przebiegają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Testom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą dokładność działania kierowcy

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. Na początku kandydaci podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania, a także cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Osoby badane muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejnym etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie widzenie o zmierzchu, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi wirometr, stereometr oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]