Po całym dniu spędzonym przed biurkiem mogą nam dokuczać bóle pleców. Szczególnie ważne rzecz jasna będą ćwiczenia, jednak także to nie zadziała, kiedy przed biurkiem siedzimy na niezbyt wygodnym fotelu. Z tego względu nie możemy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają wszak gwarancję tego, że kręgosłup będzie wypoczęty. Fotele biurkowe rzutują też na samopoczucie załogi – ich odpowiednie wybór skutkuje zwiększoną efektywnością i podniesieniem produktywności pracowników. Jak jednak kupować fotele do pracy przy komputerze? Czym grozi nietrafiony wybór takich krzeseł?

Fotele biurkowe – pamiętaj o regulacji podłokietników i siedziska

W większych firmach bardzo ważna jest opcja ustawienia położenia podłokietników, siedziska oraz zagłówka foteli wyznaczonych do pracy przy biurku. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, iż będą na nich siadać osoby o różnym wzroście – niscy mogą narzekać na ból nóg spowodowany zgięciem kolan pod niewłaściwym kątem, wyżsi z kolei na ból krzyża po 8 godzinach pracy na krzesłach z źle wyprofilowanym oparciem. Znacząca jest też równowaga danego fotela biurkowego. Zagwarantuje ją odpowiednia konstrukcja podstawy – najlepiej taka z pięcioma kółkami. Podczas siedzenia przy biurku ważne okażą się również podłokietniki, gdyż zdecydowanie ułatwią pisanie, chociaż są użytkownicy, preferujący fotele komputerowe bez nich. Z ekonomicznego punktu widzenia zaleca się postawić na fotele, do których łatwo można kupić nowe kółka, które są często zużywającą się ich częścią.

Przed czym zabezpieczają odpowiednie fotele biurkowe?

Najczęstszymi chorobami wynikającymi z niewłaściwego ułożenia ciała podczas siedzenia za biurkiem będą zwłaszcza bóle kręgosłupa – zarówno w części krzyżowej, jak i w okolicach łopatek. Wypada poza tym nadmienić, iż schorzenia mogą dotykać również nadgarstków – zwłaszcza przy nieodpowiednim poziomie czy braku podłokietników. Nie zapominajmy też, iż nawet starannie ustawiony fotel nie zagwarantuje nam zachowania pełnego zdrowia – siedzenie przy biurku należy regularnie przerywać na krótką gimnastykę.