Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś natomiast, stosując nowoczesne narzędzia i – przede wszystkim – efektywne leki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, iż leczenie okaże się całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich narzędzi, przez co lekarz jest w stanie dotrzeć do głęboko położonych partii zęba. Dobrze przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, często naprawdę zaawansowanych technicznie narzędzi. Których?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Oprócz narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie również mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie wizyty i polepszenie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie zawsze będzie ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli jest ono niezbędne, warto wybrać się do lekarza dysponującego odpowiednimi akcesoriami i wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni klienci piszą w sieci.