Chirurgiczne usuwanie znamion umożliwia rozpoznanie czerniaka – złośliwego nowotworu skóry. Jakie zmiany usuwa się z pomocą lasera? Kiedy należy zapisać się na wizytę ze specjalistą?

Kiedy powinno się przeprowadzić chirurgiczne usuwanie znamion?

Nowotwory złośliwe skóry to niebezpieczne i nierzadko prowadzące do śmierci pacjenta choroby, które są związane z reguły ze zbyt długą ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Współczesna diagnostyka nowotworów skóry oraz dermatochirurgia – obszar medycyny parający się usuwaniem znamion skórnych, są w stanie efektywnie chronić pacjentów przed nowotworami, także tych złośliwymi. Ważne są rzecz jasna okresowe badania oraz profilaktyka. Każdy winien raz na 12 miesięcy umówić się na konsultację do lekarza dermatologa i zbadać podejrzane zmiany skórne, m.in. przy pomocy dermatoskopu. Które zmiany kwalifikują się do usunięcia? Usuwanie znamion można wykonać w przypadku znamion melanocytowych, pieprzyków, jak również naczyniaków oraz narośli skórnych. Gdy chcemy zbadać w mikroskopowym badaniu materiału tkankowego, czy konkretna zmiana (przykładowo przebarwienie posłoneczne), jest niebezpieczna oraz czy nie przeobrazi się w przyszłości w raka skóry trzeba wtedy przeprowadzić chirurgiczne usuwanie znamion.

Co różni chirurgiczne i laserowe usuwanie znamion?

Kiedy z kolei można umówić się na laserowe usuwanie znamion? W takiej sytuacji to lekarz dermatolog musi uprzednio ustalić, że zmiana nie ma charakteru złośliwego. Niestety laserowe usuwanie znamion nie daje możliwości przeprowadzenia badania histopatologicznego. Zmiany często nie są też usuwane w całości. Tymczasem podczas zabiegu chirurgicznego, znamiona skórne są wycinane z dodatkowym marginesem, a następnie badane histopatologicznie. To obecnie najlepszy sposób diagnozowania nowotworu skóry. Sam zabieg trwa w przybliżeniu 45 minut, a pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Po wycięciu zmiany trzeba codziennie dezynfekować ranę. Szwy są ściągane po 2 tygodniach od zabiegu.