Dowiedz się wszystkiego o biopsji prostaty.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem formy i rozmiaru do kasztana jadalnego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Pozwala to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również stosunkowo wcześnie zauważyć groźne zmiany nowotworowe. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować ryzyka jego potencjalnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak problemy ze wzwodem oraz ejakulacją, pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg, który przeciętnie trwa około 30 minut. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki i niska krzepliwość krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]