Późna jesień i zima niekorzystnie wpływa na naszą odporność. Na ogół męczy nas nieżyt nosa, kaszel oraz podrażnione gardło. Żeby się im nie dać bez walki, poznać kilka porad, które pozwalają oddalić widmo choroby. Oto niektóre z nich.
Jak podnieść temperaturę ciała?
Wirusy atakują nasz organizm przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała spada o 2-3 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącego prysznica bądź herbaty. Do herbaty można dodać sok z cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie spore ilości witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest też bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru oraz odrobina cynamonu. Żeby dodać napojom kapkę słodyczy warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli wolimy gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego czy szałwiowego, co w dodatku wpłynie korzystnie na oczyszczenie nosa.
Tradycyjne syropy zwalczające przeziębienie
Źródłem wielu witamin są również cebula i czosnek. Na ich bazie produkuje się tradycyjne mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop należy spożywać w odstępach po kilka godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – związek o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu trzeba zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także powinno się pić parę razy dziennie.
Jak uśmierzyć ból gardła?
Gdy pojawia się uczucie drapania w gardle, wskazane jest sprawdzić mieszankę mleka, miodu oraz masła. Doskonale nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego napoju należy mieć na uwadze, by mleko nie było za gorące, bowiem osłabi to korzystne działanie reszty składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się też picie naparu z szałwii czy płukanie gardła roztworem wody z solą.
Czemu należy chronić się przed przeziębieniem?
Pomimo, iż typowe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może nieść za sobą poważne następstwa. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy jednak, że jeśli symptomy nie mijają to powinno się skorzystać z pomocy internisty.