Jakie są wskazania do usunięcia korzenia zęba? Czy każdy korzeń pozbawiony korony powinien zostać usunięty? Czy ekstrakcja korzenia jest zabiegiem bolesnym? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w artykule.

Problemy z korzeniami zęba i wskazania do usunięcia

Zmieniony patologicznie nieusunięty korzeń to potencjalne ognisko zapalne, niebezpieczne nie tylko dla struktur i środowiska jamy ustnej, ale także dla całego organizmu – serca, nerek, układu kostno-stawowego. Jednak nie każdy korzeń pozbawiony korony, czyli części naddziąsłowej zęba, trzeba usunąć. Lekarz stomatolog przed podjęciem takiej decyzji wykonuje badanie fizykalne i przeprowadza diagnostykę obrazową (RTG cyfrowe i tomografię komputerową).

Jeśli korzeń nie ma cech patologicznych w postaci: rozległej próchnicy, pęknięcia, zniszczenia poddziąsłowego, rozległego okołowierzchołkowego stanu zapalnego, to można go zakwalifikować do pozostawienia i umieszczenia na nim wkładu koronowo-korzeniowego. Wkład ten odbudowuje kikut zęba i stanowi podłoże do osadzenia korony.

Stopień trudności zabiegu usunięcia korzenia zależy od wielu czynników: wielkości zniszczenia korzenia, jego lokalizacji, ułożenia i sąsiedztwa innych struktur. Bardziej skomplikowanymi przypadkami powinien zająć się specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej, łatwiejsze przypadki może leczyć lekarz stomatolog.

W przeprowadzeniu trudniejszych operacji pomocny będzie wysokospecjalistyczny sprzęt, np. zestaw do piezochirurgii, który może zostać wykorzystany do atraumatycznego względem podłoża usunięcia korzenia, lub jego fragmentacji z maksymalną ochroną tkanek twardych.

Podsumowując powyższy tekst, wskazaniami do ekstrakcji korzenia zęba są:

 • rozchwianie korzenia,
 • parodontoza,
 • rozległa próchnica korzenia,
 • pęknięcie korzenia,
 • zniszczenie poddziąsłowe,
 • rozległy okołowierzchołkowy stan zapalny.

Jak wygląda zabieg usuwanie korzenia zęba?

Przebieg zabiegu usuwania korzenia zęba składa się z następujących czynności:

 • znieczulenie miejscowe i/lub sedacja;
 • preparacja korzenia przy pomocy piezochirurgii lub wiertła; w trudniejszych przypadkach, kiedy linia złamania korzenia przebiega poniżej linii wyrostka zębodołowego lub kiedy próchnica zniszczyła korzeń poniżej tej linii, istnieje także konieczność wykonania separacji;
 • oddzielenie korzenia zęba od kości żuchwy lub szczęki przy użyciu narzędzi chirurgicznych;
 • wyłyżeczkowanie miejsca po ekstrakcji korzenia i założenie gąbki hemostatycznej, mającej na celu wytworzenie i stabilizację skrzepu;
 • zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem po wyłyżeczkowaniu jest umieszczenie w zębodole preparatu kościotwórczego lub implantu i preparatu kościozastępczego;
 • założenie szwów zbliżających brzegi rany.

Czy usuwanie korzenia zęba boli? O znieczuleniu

Zabieg ekstrakcji korzenia zęba – niezależnie od rodzaju zastosowanego znieczulenia – jest całkowicie bezbolesny. W celu zapewnienia komfortu pacjentowi, a także po części chirurgowi, w trudniejszych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie zabiegu w sedacji.

Zalecenia po zabiegu usunięcia korzenia zęba

Aby ograniczyć do minimum możliwość wystąpienia bólu w okresie pooperacyjnym, pacjent otrzymuje doustne leki o działaniu przeciwbólowym.

Inne zalecenia na czas po zabiegu to:

 • dieta płynna,
 • zimne okłady przez okres około trzech dni,
 • farmakoterapia: wspomniane już leki przeciwbólowe, a także o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i antybiotyki,
 • ścisłe przestrzeganie wysokich standardów zabiegów higienizacyjnych.

Zakwalifikowanie korzenia zęba do usunięcia to wspólna decyzja pacjenta i lekarza stomatologa. Lekarz zawsze szczegółowo powinien poinformować o rokowaniu w przypadku pozostawienia i w przypadku przeprowadzenia ekstrakcji korzenia. Odwlekanie decyzji (lub po jej podjęciu odwlekanie wykonania zabiegu) może skutkować różnego rodzaju ogólnoustrojowymi patologiami.

Poruszany często w pytaniach pacjentów problem zarośnięcia korzenia, dla chirurga jest niemalże bez znaczenia i nie wpływa na decyzję o przeprowadzeniu zabiegu.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/usuwanie-korzenia-zeba-jak-przebiega-zabieg-i-czy-jest-bolesny/